Експертиза товарів - Коломієць Т.М.

Еволюція штрихового кодування

У 1932 р. був розроблений лінійний код, який пізніше став основою штрихової ідентифікації. У цей період в Гарвардській школі бізнесу було захищено дисертацію на цю тему. Першу роботу щодо використання штрихових кодів у супермаркеті опублікував студент Гарвардського університету отримали американський патент №2612994 на технічний пристрій для зчитування коду на касовому терміналі. Однак його практичне застосування стало можливим після появи обчислювальних машин. Реальне застосування штриховий код вперше знайшов у харчовій промисловості Великобританії з введенням системи лінійних кодів.

Цей код отримав розповсюдження в роздрібній та оптовій торгівлі, таропакувальній справі та книговидавництві. У 1968 р. у СІЛА американський інженер Девід Коллінз запровадив штриховий код для ідентифікації залізничних вагонів.

У 1968 р. в Німеччині було введено в дію, і зараз ще використовується, внутрішньодержавна кодова система класифікації знаків - ВшкіезеігщеіДіспе Айікеіпшптег (ВАМ), яка була поліпшеним варіантом попередньої системи ідентифікації, в якій була відсутня можливість автоматизованого обліку руху матеріальних потоків. Символ коду в системі ВАМ складається з 8 цифр, потім він був розширений до 10 знаків. Систему ВАМ було використано для створення європейської системи ЕАК

До середини 70-х рр. XX ст. технологія штрихового кодування поширювалася тільки на 10 цифрових знаків. Ця технологія мала низьку дозвільну можливість і тому в 1974 році у США було розроблено штриховий код для зчитування буквено-цифрових даних під назвою Соде 39. Починаючи з 1981 року, запропоновано його для використання у сфері розподілу товарів для маркування контейнерів. Зараз він широко використовується у роздрібній та оптовій торгівлі.

Досить часто використовують код 128, який дозволяє кодувати номер партії товару, дату виготовлення, термін реалізації, гарантійні умови та інше. У медичній промисловості набув поширення код СойаЬаг. Крім цього використовуються коди 93, 460, 469, 978, І8В>Ї, І58М та ін.

Сучасні досягнення електроніки дозволили зробити мініатюрним штриховий код, зменшити його площу та збільшити обсяг інформації. Досить недавно з'явився "двовимірний" штриховий код Согїе 49 та Сосіе 16К. Найостаннішою розробкою є код РРР 417 (РойаЬіе Баіа Рііе).

Зараз штриховий код наноситься на 99% продукції закордонних фірм. Вітчизняна промисловість також почала використовувати штриховий код. За даними ЕАМ-Україна штрихові коди для своєї продукції отримали понад 1700 виробників, серед них переважають підприємства харчової промисловості. Слід зазначити, що в усьому світі штрихове кодування - це добровільна справа, що здійснюється на неурядовому рівні, то у нашій країні діяльність ЕАМ-Україна, а відповідно і порядок отримання ідентифікованого штрих-коду з самого початку були регламентовані постановами Кабінету Міністрів та наказами Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України. Після 1 січня 2000 р. торговельним підприємствам України заборонятиметься продавати у роздрібній мережі товари без штрих-кодів: відсутність на товарах таких позначок вважатиметься порушенням правил торгівлі й каратиметься згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення (ст.155).



 

Created/Updated: 25.05.2018

stop war in Ukraine

ukrTrident

stand with Ukraine